Menu

Zima z psem, część druga

Kolejnym problemem w zimie w trakcie wyjścia z psem jest spacer po mieście, ponieważ sól na chodnikach podrażnia opuszki psich łap, przez co mogą powstawać bolesne rany i owrzodzenia. Generalnie rzecz ujmując to można przyzwyczaić psa do specjalnych butów, albo smarować opuszki odpowiednimi maściami ochronnymi lub wazeliną. Jednak po spacerze zawsze trzeba dokładne wypłukać łapy letnią wodą i osuszyć.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że zdrowy, prawidłowo odżywiony i zahartowany pies dobrze znosi chłód, a odpowiednio wypielęgnowana sierść ma doskonałe właściwości izolacyjne. Bardzo ważne jest także szczotkowanie, ponieważ regularne rozczesywany, czysty włos sprzyja utrzymaniu w sierści izolującej warstwy powietrza, co skutecznie chroni przed chłodem. Niesamowicie istotne jest także strzyżenie. Koniecznie pamiętaj, że należy zawsze rozważyć zasadność strzyżenia, golenia czy usuwania podszerstka psa zimą, wszystko zależy od warunków w jakich przebywa pies przez większość czasu. Nie możemy zapomnieć także o kąpieli, gdyż, jeśli konieczne jest wykąpanie psa w zimie to unikajmy wychłodzenia (uwaga na przeciągi) i dokładnie wysuszmy go przed spacerem czy wypuszczeniem na zewnątrz. Natomiast psy mieszkające w ogrzewanym domu najlepiej wykąpać dopiero po wieczornym spacerze.

Warto wspomnieć także o psich ubrankach, które często są fanaberią opiekunów, jednak używanie różnego rodzaju derek bywa uzasadnione w pewnych wypadkach. Musimy jedynie pamiętać, aby być wtedy konsekwentnym i ubierać zwierzę za każdym razem przez cały zimowy sezon. Trzeba także zadbać oto, aby okrycie było dobrze wentylowane oraz wygodne. Istotne jest także, że w zimie trzeba zrezygnować z łańcuszkowych obroży – stały kontakt skóry z zimnym metalem nie jest komfortowy, a ponadto stwarza ryzyko odmrożenia. Naszego zwierzaka powinniśmy ubierać wtedy, gdy są duże mrozy, obfite opady śniegu, deszcz przy bliskich zeru temperaturach, silny wiatr. Warto zapamiętać także to, że najwrażliwsze są psy małe, niezahartowane, bez podszerstka, po strzyżeniu, ras bezwłosych, stare, chore oraz szczenięta.

Koniecznie powinniśmy zadbać także o dobre jedzenie dla psa, ponieważ dieta zawsze jest ważna, ale zimą nabiera szczególnego znaczenia, w zależności od trybu życia psa. Generalnie rzecz ujmując to u psów mieszkających w domu krótsze spacery i mniej ruchu mogą stwarzać ryzyko nadwagi. Dlatego najlepiej obserwować psa i regularnie ważyć, a w razie potrzeby podawać karmę o mniejszej koncentracji energii.