Menu

Zima z psem. Poradnik opiekuna, część pierwsza

Pies to zwierzak, którym musimy się opiekować oraz z którym musimy wychodzić na spacer przez cały rok. Dlatego też zima ma swoich wielbicieli i grono przeciwników, a obie te grupy mogą godzinami wzajemnie przekonywać się do swoich racji. Pomimo to musimy pogodzić się z tym, że chciana czy niechciana zima po prostu nadchodzi. Niestety, o ile człowiek dysponuje całym arsenałem sprzętów pozwalających chronić się przed chłodem to zwierzęta możliwości mają zdecydowanie mniej. A już w całkiem w najgorszej sytuacji są w pewnym sensie psy, ponieważ nie mogą same decydować o sobie i w pełni muszą polegać na swoich opiekunach, ponieważ decydujemy o ich diecie, aktywności a nawet „fryzurze”, stąd ogromna odpowiedzialność jaka spoczywa na nas w tej szczególnej porze roku. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak spędzić zimę ze swoim psem, z korzyścią dl zwierzaka.

Zacznijmy od tego, że powinniśmy pomyśleć o krótszych spacerach, ponieważ podobnie jak ludzie psy różnie słabo tolerują niskie temperatury podczas spacerów, dlatego
pora wracać. Przede wszystkim zawsze trzeba reagować na oznaki wychłodzenia psa: drżenie, przystawanie, podnoszenie łap, próby zawrócenia do domu – to sygnały ze spacer trwa już zbyt długo. Oprócz tego powinniśmy zadbać o aktywność naszego pupila, gdyż ruch pozwala psu odpowiednio rozgrzać się, dlatego bardziej narażone na chłód są psy chodzące na smyczy, czy unieruchomione – stojące przed sklepem, na przystanku czy przebywające w kojcu. Bardzo istotna jest także różnica temperatur, ponieważ istnieje duże ryzyko przeziębienia, które wzrasta przy nagłych zmianach temperatur, dlatego zadbajmy, aby nie przegrzewać psa w domu czy samochodzie.

Zwykle jest tak, że krótki dzień i niesprzyjająca aura zniechęcają do długich spacerów, ale pies przez cały rok potrzebuje ciekawych zajęć. Dlatego warto pamiętać, że odpowiedni wysiłek umysłowy daje podobny efekt jak wysiłek fizyczny – pies jest spokojniejszy i zrelaksowany. Jednak aby zapobiec nudzie naszego podopiecznego powinniśmy zorganizować mu zabawy w domu. Mogą to być takie zabawy węszenie, polegające na szukaniu schowanych smakołyków czy też zabawek, przeciąganie z szarpakiem, aportowanie, interaktywne karmienie, Kong, miska „spowalniająca jedzenie”. Dodatkowo koniecznie powinniśmy zadbać o naukę naszego zwierzaka poprzez zabawki interaktywne, uczenie sztuczek oraz szkolenie naszego pieska. Generalnie rzecz ujmując łapy psowatych zazwyczaj dobrze radzą sobie na śniegu i lodzie, ale istnieją sytuacje kiedy pomoc jest potrzebna.
Na przykład u psów długowłosych śnieg w przestrzeniach między palcami może tworzyć lodowe kule utrudniające chodzenie.