Menu

Jak chronić psa dojrzałego przed nadwagą?

Psy to zwierzaki, które bardzo lubią jeść, zdarza się więc, że mogą mieć tak, jak i ludzie tendencję do nadwagi. Generalnie rzecz ujmując to nasze czworonogi wchodzą w wiek dojrzały po przekroczeniu połowy swojej zakładanej długości życia i w tym czasie początkowo niewidoczne dla oka zmiany stopniowo stają się coraz wyraźniejsze. Otóż wraz z wiekiem, na skutek spowolnionego metabolizmu i zmniejszonej aktywności, pies może zacząć przybierać na wadze. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak chronić swojego pupila przed problemem nadwagi.

Zacznijmy od tego, że dojrzały pies potrzebuje mniejszej liczby kalorii na kilogram masy ciała niż szczenięta i psy młode. Musisz wiedzieć, że niedostosowanie sposobu żywienia do faktycznych potrzeb psa na tym etapie jego życia może skutkować nadwagą. Oprócz tego dodatkowe kilogramy sprawiają, że staje się on mniej ruchliwy i w rezultacie jeszcze bardziej przybiera na wadze i tak koło się zamyka. Niestety, ale zwierzęta otyłe żyją krócej, znacznie częściej i wcześniej zapadają na cukrzycę, choroby układu krążenia czy choroby nowotworowe. W związku  z tym dzienną rację żywieniową można zmniejszyć mu zatem o 10 %. W przypadku, gdy mimo to pies zaczyna przybierać na wadze, należy rozważyć zmianę karmy. Następnie, po konsultacji z lekarzem weterynarii należy wybrać karmę o obniżonej kaloryczności tak, by ograniczyć pobór energii bez narażania zwierzęcia na niedobory ważnych substancji odżywczych. Powinieneś także wiedzieć, że odpowiedni bilans kaloryczny, przy zachowaniu pełni właściwości odżywczych, może zapewnić karma Royal Canin dla psów starszych. Natomiast zmieniając rodzaj podawanej karmy, należy robić to powoli, stopniowo zwiększając domieszkę nowej, a taki okres przejściowy pozwoli uniknąć kłopotów żołądkowych.

Warto wiedzieć także o tym, że, niedopuszczalne jest karmienie psa do woli, podawanie przekąsek lub pokarmów przeznaczonych dla człowieka, ponieważ takie postępowanie zaburza prawidłowy bilans energetyczny posiłku dziennego i stanowi dodatkowy czynnik sprzyjający rozwojowi nadwagi i otyłości. Musisz jednak wiedzieć, że obok właściwej diety, utrzymaniu optymalnej wagi psa służy przede wszystkim ruch. Chodzi oto, że nasz podopieczny w wieku dojrzałym nadal potrzebuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej w postaci spacerów i wspólnych zabaw. Warto wiedzieć również, że spalaniu kalorii sprzyja także wysiłek umysłowy, dlatego nie zapominajmy o uczeniu psa nowych komend i sztuczek, czy zabieraniu go w nowe, nieznane miejsca.