Menu

Okres buntu – wychowanie szczenięcia

Posiadanie pieska od jego szczenięcych lat to świetna sprawa, ale wbrew pozorom wcale nie taka prosta. Przede wszystkim dlatego, że większość psów wchodzi w okres dojrzewania pomiędzy 4-8 miesiącem życia. I  w tym właśnie czasie zachodzą duże zmiany hormonalne zarówno w organizmie samic, jak i samców, związane z nabywaniem dojrzałości płciowej, znajdują swoje odzwierciedlenie w ich zachowaniu. Musimy być przygotowani na to, że niektóre rasy psów lub konkretne osobniki przechodzą okres dojrzewania bardzo burzliwie, u innych przebiega on spokojniej. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący dojrzewających szczeniaków oraz ich okresu buntu. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, czego możemy się spodziewać po dojrzewającym szczenięciu. No cóż, niestety, ale prawdopodobnie będą to przede wszystkim skłonność do ucieczek oraz nieposłuszeństwo. Musimy być świadomi tego, że młode szczenię zazwyczaj nie odstępuje nas na krok, ponieważ jest mocno skoncentrowane na człowieku. W tym okresie także szybko uczy się nowych komend i chętnie je wykonuje. Powinniśmy być jednak gotowi na to, że inaczej szczenię będzie zachowywało się, gdy w pobliżu jesteśmy tylko my, a inaczej, gdy w jego otoczeniu pojawią się inne zwierzęta, ponieważ zazwyczaj ich towarzystwo będzie dla młodego psa bardziej interesujące od naszego. Co gorsze po wejściu w okres dojrzewania sytuacja może skomplikować się jeszcze bardziej, gdyż szczenię może nie reagować na polecenia, które doskonale zna, bo nauczyło się ich wcześniej. Na przykład zamiast wracać jak dotąd na zawołanie, oddala się w przeciwną stronę. Możemy odnieść wrażenie, że nie rozumie komend, które do tej pory bezbłędnie zdążyło już opanować, jednak jest to zupełnie naturalny objaw, który absolutnie nie wynika ze złej woli zwierzęcia. Po prostu dorastające szczenię jest pewniejsze siebie, odczuwa potrzebę większej niezależności, eksploracji otoczenia, testowania granic tego, co dozwolone i zakazane. Dodatkowo ma ono też spory problem z dłuższym koncentrowaniem się na jednej czynności.

Gdy zaczniemy wychowywać swojego szczeniaka powinniśmy być przygotowani także większą lękliwość, ponieważ szalejąca w organizmie psa burza hormonów bywa przyczyną pewnych nieadekwatnych lub niezrozumiałych zachowań zwierzęcia. Oprócz tego przedmioty, sytuacje czy zjawiska, z którymi zdążyło się już oswoić i uznać za całkowicie zwyczajne, mogą nagle wzbudzić jego niepokój, lęk, a nawet agresję. Poza lękliwością może pojawić się u naszego szczeniaka także nadpobudliwość oraz skłonność do niszczenia przedmiotów, ponieważ dorastające psy są pełne energii. Musimy także wiedzieć, że w początkach tej fazy rozwoju następuje też wymiana zębów, co wiąże się ze wzmożoną potrzebą gryzienia i żucia.