Menu

Mały pies oczami behawiorysty część pierwsza

Wszyscy kochamy psy, ale wiele osób ma problem z małymi pieskami. Bardzo często małe pieski typu York czy Chihuahua wzbudzają powszechnie zainteresowanie, gdy są prowadzone na smyczy czy gdy ich właściciele podróżują z nimi tramwajami lub autobusami. Równie zadziwiające jest to, że dzielne psiaki umieją wskakiwać do tramwaju czy autobusu, zajmować wskazane miejsce i czekać spokojnie na sygnał końca podróży, budząc powszechne zainteresowanie przechodniów i pasażerów. Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący wychowania takiego małego psiaka. Przeczytaj go koniecznie!


Zacznijmy od tego, że zazwyczaj postronni ludzie najczęściej dziwią się, że tak małe psy mogą samodzielnie poruszać się bezpiecznie i swobodnie wśród ludzi na ulicy, w tramwaju czy na autobusowym dworcu. Mało tego,  część osób wyraża szczerą obawę, czy psom nie dzieje się krzywda, kiedy muszą pokonywać spore, jak na miniaturowe łapki, odległości lub czy psiaki nie są narażone na rozjechanie przez samochody lub przydeptanie przez przechodniów. No cóż, nie da się ukryć, że małe psy trudniej zauważyć lecz jeśli już je zauważamy budzą zazwyczaj ciepłe uczucia sympatii i chęć otoczenia ich opieką. Gdy popatrzymy na ludzką matkę opiekującą się czule niemowlęciem lub na sukę czy kotkę karmiącą, pielęgnującą i nieodstępującą na krok nowonarodzonych maluchów, widzimy jak bardzo mocna jest potrzeba rodzicielskiego opiekowania się tak u ludzi jak i u wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza zaś u ssaków, których potomstwo nie przeżyje bez długotrwałej i troskliwej opieki. Musimy jednak wiedzieć, że te opiekuńcze uczucia i płynąca z nich satysfakcja nie dotyczą wyłącznie opiekujących się potomstwem matek.


Otóż każdy z nas, niezależnie od płci, podobnie jak nasze zwierzęta, potrafi czerpać przyjemność z opiekowania się kimś, kto taką chęć opieki wzbudza wyglądem lub zachowaniem. Okazuje się bowiem, że Konrad Lorenz, który położył podwaliny pod nowoczesną etologię, naukę o zachowaniu zwierząt zapewniającym przystosowanie do środowiska, odkrył, że pewne kluczowe cechy niedojrzałych zwierząt hamują agresję ze strony innych osobników i prowokują zachowania opiekuńcze. Warto wiedzieć, że  te cechy to duże oczy, głowa wyraźnie większa od tułowia, nieporadne ruchy, piskliwy głos i, rzecz jasna, niewielkie rozmiary ciała.


Przede wszystkim musisz wiedzieć, że we wszystkich kulturach na Ziemi, adoptowano małe zwierzęta dla satysfakcji z opiekowania się nimi i dla zabawy. Trzeba jednak przyznać, że szczególnie dzieci i kobiety chętnie adoptują młode zwierzęta, dlatego autor nowoczesnej koncepcji udomowienia psów Raymond Coppinger na podstawie obserwacji psów w kulturach pierwotnych przypuszcza, że właśnie dzięki dzieciom pierwsze psy miały dostęp do ludzkich domów i bezpośredni kontakt z człowiekiem. W związku z tym nie ma nic dziwnego, w tym, że już bardzo dawno powstały rasy psów do towarzystwa, których jedynym – jeśli tak można powiedzieć – zadaniem było umilanie życia ludziom, w dużej mierze przez wzbudzanie ciepłych uczuć przez wygląd, niewielkie rozmiary i zachowanie.