Menu

Jak wychować szczenię?

Wychowanie małego szczeniaka to wielka odpowiedzialność, więc powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że szczenięta szybko się uczą, co wynika z wysokiej plastyczności ich układu nerwowego, a okres najintensywniejszego wzrostu mózgu przypada na pierwsze 6 do 8 miesięcy życia psa. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak właściwie wychować szczeniaka. Przeczytaj go koniecznie!

Zacznijmy od tego, że wszystko to, czego nasz podopieczny nauczy się we wczesnej fazie rozwoju, utrwali się w repertuarze jego przyszłych zachowań. W związku z tym warto poświęcić psu więcej czasu w tym okresie, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów z zachowaniem. Generalnie rzecz ujmując naukę powinniśmy rozpocząć w momencie przybycia szczenięcia do domu. Jednak musimy pamiętać, że bardzo ważne jest wprowadzenie jasnych reguł już na samym początku i przestrzeganie ich przez wszystkich domowników. Musimy sobie uświadomić, że wiele problemów bowiem związanych z zachowaniem psa wynika z dawania mu sprzecznych komunikatów. Typowej przykładem takiej niekonsekwencji jest pozwalanie na coś jednego dnia i zakazywanie tej samej rzeczy nazajutrz. Chodzi oto, że szczenię nie wie wówczas co mu wolno, a czego nie, na wszelki wypadek próbuje więc wszystkiego. Dodatkowo tego rodzaju niekonsekwencje powodują duży stres, zdezorientowanie i frustracje u szczeniaka, ponieważ zwierzę nie wiedząc, jakie zasady panują w domu, nie czuje się w nim bezpiecznie.

Koniecznie pamiętajmy także, że podstawą harmonijnej relacji z psem jest zaufanie, a wytyczenie wyraźnych granic sprzyja jego budowaniu. Musimy być świadomi tego, że zwierzę, które wie czego się po nas spodziewać, czuje się spokojniejsze i bezpieczniejsze, chętniej wykonuje polecenia i łatwo uczy się nowych zadań. Oprócz tego pomocne będą tu przede wszystkim cierpliwość, opanowanie i łagodna stanowczość.

Musisz także wiedzieć, że zachowanie czystości w domu jest jedną z pierwszych umiejętności, jaką będzie musiał nabyć nasz nowy podopieczny, ponieważ szczenięta nie mają jeszcze pełnej kontroli nad swoimi potrzebami fizjologicznymi. Jednak spokojnie, uczenie czystości w warunkach domowych nie musi być jednak skomplikowane, wystarczy tylko nieco cierpliwości oraz szczególnie częste i regularne wyprowadzanie, zwłaszcza po posiłkach, zabawie i przebudzeniu oraz nagradzanie szczenięcia, gdy załatwi się w pożądanym miejscu. Dodatkowo równie istotną sprawą jest nauka pozostawania w domu pod naszą nieobecność. Generalnie rzecz ujmując psy, jako zwierzęta społeczne, nie są z natury przystosowane do wielogodzinnej samotności i bez odpowiedniego przygotowania źle ją znoszą.