Menu

Sukces archeologów – kocia boginii Bastet

Kocia boginii… brzmi dziwnie, prawda? Otóż musicie wiedzieć, ze bogini Bastet to boginii, przedstawiana jako kobieta z głową kota albo jako siedzący kot z naszyjnikiem, który zdobi skarabeusz. Okazuje się, że najstarsze artefakty (figurki z alabastru) bogini Bastet pochodzą z okresu Wczesnodynastycznego (3000-2686 p.n.e). Według wierzeń Bastet była córką boga Re (bóg Słońca) oraz bogini wojny. Poniżej znajdziesz kilka informacji na temat kociej boginii Bastet, które koniecznie musisz przeczytać!

Zacznijmy od tego, że powszechnie uważano, że Bastet zapewnia szczęśliwe związki, płodność oraz miłość. Oprócz tego była ona uznawana za opiekunkę domu, potomstwa, mazideł oraz perfum. Generalnie utożsamiano ją także z dobroczynną siłą Słońca o wschodzie, a za męża Bastet uznawano boga Anibus. Musisz wiedzieć, że głównym ośrodkiem kultu Bastet było położne w południowo-wschodniej delcie Nilu miasto Bubastis zwane też Per Bastet – dom Bastet. Obecnie miasto to nazwa się Tell al-Basta. Z opisów Herodota (V w. p.n.e.) wynika, że wybudowana z czerwonego granitu Wielka Świątynia Bastet, okolona wysokimi drzewami i alejami posągów, otoczona była z trzech stron jeziorami-kanałami obsadzonymi drzewami (sztuczne jeziora, tzw. isheru, były typowe dla świątyń poświęconych ówczesnym boginiom). Do świątyni Bastet w dniu jej święta udawali się licznie Egipcjanie by wziąć udział w obrzędach na jej część

Co ciekawe na początku 2010 roku podczas prac archeologicznych w Aleksandrii egipscy archeologowie odkryli ruiny świątyni o długość 60 m i szerokość 15 m. Trzeba wiedzieć, że zachowały się fundamenty oraz ściany, mierzące miejscami 2 metry, a na terenie wykopalisk wydobyto pond 500 różnej wielkości statuetek i posągów, z czego większość przedstawiała Bastet, co zadaniem naukowców wskazuje na to, że odkopana świątynia była jej świątynią. Generalnie rzecz ujmując to fundatorką świątyni była żona Ptolemeusza III Bernika, z czego wynika, że kult Bastet trwał także w okresie panowania kultury helleńskiej (Okres Grecki - 332-30 p.n.e.) – Ptolemeusz II rządził Egiptem w latach w latach 246 - 222 p.n.e. Warto także wiedzieć, że obecnie bogini Bastet jest, obok Izydy, najbardziej znaną powszechnie egipską boginią.

Jednak naukowcy nadal nie są zgodni, co do tego, kto jest przodkiem kota domowego. Dlatego też przyjęło się uważać się, że jest nim kot nubijski (żbik afrykański) i przedstawiciele tego gatunku zostali udomowieni w Starożytnym Egipcie. Trzeba przyznać, że za teorią tą może przemawiać między innymi malowidło z grobowca w pobliżu Teb przedstawiające faraona na polowaniu. W łodzi faraona siedzi między innymi rudy (jakże do nas podobny) kot a faraon ma zrobiony „koci” makijaż.