Menu

Kot syberyjski – idealny pupil nawet dla alergików

Masz alergię, ale bardzo chciałbyś mieć w domu kota? Nie ma problemu, ponieważ kot syberyjski to rasa, która najczęściej polecana jest osobom z alergią. Pytanie jednak czy to oznacza, że nie wywołuje ona uczulenia? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na temat kotów syberyjskich oraz ich wpływu na alergików.

Zacznijmy od tego, że dla wielu osób borykających się z alergią na pewno dobrą wiadomością jest, że rzeczywiście istnieją koty, które mogą być określane mianem hipoalergicznych. Przede wszystkim jednak musimy sobie uświadomić, że słowo „hipoalergiczny” nie oznacza: „taki, który wcale nie uczula”, ale – „taki, który uczula mniej”, ponieważ przedrostek „hipo” oznacza właśnie „mniej” i jest antonimem przedrostka „hiper”. W związku z tym zapamiętajmy, że Koty syberyjskie nie są więc zwierzętami, co do których możemy mieć pewność, że nie wywołają uczulenia. Jak zawsze istnieje wtedy takie niebezpieczeństwo, ale jest ono mniejsze niż w przypadku innych ras kotów.

Drapak dla kota

 

 

Wytrzymałe drapaki dla kotów w ofercie sklepu internetowego krakvet.pl

 

 

Interesujące jest również to, że jak wynika z badań, u kotów podstawowym alergenem jest białko Fel d1, które obecne jest w ślinie zwierzęcia i w gruczołach łojowych. Zwykle jest tak, że na podstawie pomiarów jego poziomu w sierści rasy syberyjskiej dowiedziono, że uczula ona mniej niż inne. Trzeba przyznać, że najszerzej zakrojonym badaniem były testy przeprowadzone przez Indoor Biotechnologies w stanie Virginia w USA na zlecenie niezależnego stowarzyszenia hodowców Siberian Research Inc, a w 2009 roku przebadano w jego ramach ponad 300 kotów syberyjskich. Natomiast wyniki pokazały, że u większości przedstawicieli tej rasy zawartość białka Fel d1 w sierści jest niska lub bardzo niska. Niestety, nie są to jednak badania, które zyskały powszechne uznanie, dlatego też na ich podstawie absolutnie nie można podejmować decyzji o posiadaniu kota.

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na kupno zwierzaka to koniecznie spędźmy w jego towarzystwie co najmniej kilka godzin, ponieważ nawet koty, które są rekomendowane alergikom, mogą wywoływać reakcję uczuleniową. Rzecz jasna na pewno znajdziemy też wielu alergików posiadających koty syberyjskie i niecierpiących z powodu objawów alergii. Powinniśmy sobie uświadomić, że reakcje na dany alergen mogą być różne, więc bardzo trudno o jednoznaczne uogólnienia.

Pytanie więc jakiego kota syberyjskiego wybrać? Musimy wiedzieć, że kot syberyjski, kot norweski leśny i rasa Main Coon należą do gatunku kotów leśnych i są podobne do siebie nie tylko wizualnie, ale również pod względem charakteru. Generalnie mówi się o nich, że posiadają „psią naturę”. Co ciekawe właściciele kotów tej rasy twierdzą, że po powrocie do domu ich pupile przybiegają im na powitanie i charakteryzują się dużym oddaniem. To zdecydowanie będzie dobry wybór na początek!